piątek, 11 listopada 2011

walka ze ślimakami

W obecnym sezonie ślimaki to prawdziwa zmora. Potrafią one w jedna noc zniszczyć większość kwiatów i warzyw, które z dbałością pielęgnowaliśmy. O tym, że sprawcą szkód był ślimak świadczą dziury w kształcie pasm, które zostały wygryzione w liściach, łodygach i cebulach. Dodatkowo na liściach widoczne są śluzowate ślady o nitkowatym kształcie. Niekiedy jednak z rośliny nie pozostaje nic.
Ślimaki są plagą głównie w okresie wiosennym, kiedy to w ogrodzie dominują młode listki warzyw, choć zwierzęta te nie gardzą również roślinami ozdobnymi czy ziołami.
Ze względu na umiłowanie wilgotności doskonałe warunki ślimaki mają w okresie obfitych deszczów. Idealną temperaturą dla nich jest temperatura od 10 do 20 stopni, źle znoszą wysoką, powyżej 30 stopni i niską, poniżej -3. Zimą, kiedy pokrywa śnieżna jest dość skąpa i dają się we znaki silne mrozy populacja ślimaków może się zmniejszyć.
Wśród ślimaków występują ich dwa rodzaje: ślimaki w skorupie i bez niej. Obydwa gatunki są szkodnikami, przy czym te ogołocone znacznie większymi.
By pozbyć się ślimaków konieczne jest zastosowanie odpowiednich preparatów.
Profilaktyka – by uniknąć pojawienia się ślimaków należy zorganizować swój ogród tak, by teren wokół niego i on sam był osuszony. Jeśli w bliskim sąsiedztwie znajdują się rowy czy zarośla należy je wykosić. Usunąć należy również przedmioty będące doskonałą kryjówką dla ślimaków, a więc wszelkie deski, dachówki, kamienie, gruzy. Gleba powinna być wietrzona, dlatego usunąć należy chwasty i zarośla. Do momentu wystąpienia opadów skuteczne jest usypanie bariery z trocin, wapna niegaszonego, popiołu.
Do naturalnych metod usuwania ślimaków należy ich wyłapywanie. W tym celu możemy zastosować rozłożenie liści kapusty, sałaty czy resztek ziemniaków i po przybyciu ślimaków je zbierać.
Kolejna próba walki z nimi to zastosowanie środków chemicznych, na przykład preparatów Anty-ślimak czy Ślimakol. W ich składzie znajduje się szkodzący im metaldehyd. Najlepiej preparat ten rozsypać wieczorem, kiedy to zwierzęta wychodzą na żer. Rozsypując preparat musimy uważać, by nie dostał się ona na liście roślin, gdyż spowodować może ich uszkodzenie.
slimak.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz