niedziela, 20 listopada 2011

Skalniaki ogrodowe


Skalniaki ogrodowe

Wielu z nas planując swoje ogrody, zaczyna od wybrania pięknych niezwykle ozdobnych i dużych roślin, których kwiaty zajmują większą część terenu. Jednak szukając urozmaicenia, a także chcąc zaskoczyć wszystkich znajomych i odwiedzających, warto jest zastanowić się też nad mniejszymi roślinami, jak również elementami martwej natury, czyli głazami, kamieniami i piaskowcami. Wszystkie te dodatki składając w jedną całość, tworzą cudowne kompozycje zwane skalniakami ogrodowymi. Taki skalniak ma wiele zalet, o których wielu z nas nawet się nie domyślało.
Przede wszystkim skalniaki to fragment górskiego krajobrazu wkomponowany w całość naszego ogrodu. Dzięki temu możemy odbiec od zwykłych kompozycji kwiatowych, spotykanych w większości ogrodów i zaskoczyć wszystkich sąsiadów oryginalnością naszego wyboru. Niektóre górskie rośliny w połączeniu z elementami kamiennymi tworzą kompozycje, których nie zastąpią nawet najpiękniej kwitnące kwiaty. Jednocześnie cały czas mamy świadomość, że tworzony przez nas skalniak, jest fragmentem natury, a nie regularnie obsianą grządką, gdzie kwiaty tracą swój wrodzony urok.
Drugim argumentem przemawiającym za tworzeniem takich kompozycji, jest dowolność miejsca, w którym chcemy go stworzyć. Obojętnie, czy nasz skalniak będzie zwrócony ku północnej, południowej, czy każdej innej stronie, zawsze znajdziemy wśród roślin skalnych takie, którym dane warunki odpowiadają. Oczywiście najlepsza pod względem warunków jest strona wschodnia, gdzie uprawiać można wszystkie najtrudniejsze gatunki, jednak nawet od strony południowej, gdzie daje znać o sobie palące słońce, możemy trzymać rojniki, floksy skalne, czy rozchodniki.

Skalniak ogrodowy jest również dobrym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, które nie mają zbyt dużo czasu na zabawy w ogrodzie oraz pielęgnowanie swoich kwiatów. Spora część z roślin skalnych, są to rośliny odporne na złe warunki i mało wymagające. Nie jest straszna im przejściowa susza lub wahania temperatury. Wystarczy, że co jakiś czas pozbędziemy się chwastów, które są bardzo ekspansywne, niszczą nasze rośliny podkradając im wodę i substancje odżywcze, a także brzydko wyglądają w naszym ogrodzie. Różnorodność gatunków skalnych, z pewnością pozwoli na to, by każdy, nawet ten co może przeznaczyć tylko kilkanaście minut dziennie na doglądanie swojego ogrodu, mógł wybrać odmiany o interesującym wyglądzie.
skalniak ogrodowy
Rośliny do ogrodów skalnych i na skalniaki nie są co prawda tak atrakcyjne i ozdobne, jak chociażby wielkie i obficie kwitnące krzewy różaneczników, czy innych popularnych roślin ogrodowych, jednak mają w sobie „to coś”. Ich główne piękno nie tkwi w kwiatach, które przeważnie są drobne i trzeba się wysilić, by je dostrzec, lecz w całościowej kompozycji. Przepiękna zieleń liści oraz łodyżek, skomponowana z głazami, kamieniami, czy łupkami skalnymi, sprawiają, iż nadaje to pewnej elegancji, dostojności ogrodowi, a bardzo często wprowadzają też poczucie spokoju oraz obcowania z naturą. Jeżeli jednak tęsknimy za kwiatami, zawsze możemy do naszego skalniaka wkomponować kilka tulipanów botanicznych, mniejszych odmianszachownic, czy też krokusów, które na wiosnę będą nas cieszyły swoim kwitnieniem.
Wspaniałymi elementami, które dobrze komponują się ze skalniakami ogrodowymi, są również oczka wodne, strumienie, potoki i inne wodne dodatki. Dzięki nim możemy jeszcze lepiej oddać naturę, do której dążymy w komponowaniu naszego ogrodu, a czasami wręcz sprawić, że przekraczając furtkę naszego ogrodu, mamy wrażenie, jakbyśmy przez chwilę znajdowali się na dziewiczych, górskich terenach.
Skalniak ogrodowy to element, który może przełamać monotonię w naszym ogrodzie. Dlatego też zawsze warto jest się zastanowić, czy nie powinniśmy umieścić go gdzieś pomiędzy, rabatą kwiatów letnich, a skupiskiem iglaków, na tle których wspaniale się prezentują

Paprocie ogrodowe


Paprocie ogrodowe to idealne rośliny do cienistych i dość wilgotnych miejsc w naszych ogrodach. Rośliny te, o ile zapewnimy im dobre warunki wzrostu, nie są trudne w pielęgnacji, a ich uprawa może sprawić dużo satysfakcji i radości.
Paproć ogrodowa wymaga dość żyznej i stale wilgotnej gleby. Sadząc paprocie należy przygotować podłoże z ziemią próchniczą, która to dość długo zatrzymuje w sobie wilgoć. Po wysadzeniu warto obsypać wierzchnią warstwę gleby wiórkami kory wymieszanymi z suchymi liśćmi. Warstwa ta wraz z upływem czasu zamieni się w świeżą próchnicę. Liście dodatkowo chronią rośliny przed głębokim przemarznięciem oraz zatrzymują wodę w podłożu. W naszym kraju najbardziej popularne w uprawie są następujące gat.         

Narecznica samcza – niezwykle ceniona za urokliwe, żywo zielone liście, osiągająca wysokość do jednego metra. Roślina tworzy duże rozety, dlatego polecana jest do nasadzeń w małych grupach lub jako paproć okrywowa w dużych, obszernych ogrodach lub parkach. Spotykane są rośliny uprawiane w otoczeniu oczek wodnych. Narecznica samcza ma także właściwości lecznicze.

Wietlica samicza - błędnie nazywana wietlicą samczą, jest paprocią osiągającą od 35 do 75 centymetrów wysokości. Paproć ta lubi ciemne, niezwykle wilgotnie miejsca, najlepiej pod dość gęstymi drzewami. Liście jasnozielone doskonale kontrastują z ciemnym podłożem, dobrze prezentuje się podsypana korą ogrodową.
Zanokcica skalna - jest niską osiągającą zaledwie ok. 15 – 20 centymetrów paprocią. Liście pierzaste, jasnozielone o błyszczącej, ciemnej osi są zimozielone. Doskonała roślina do obsadzania ogródków skalnychogrodów zimowych, w wolnych przestrzeniach skalnych i murkach a także na cmentarzach.
Podrzeń żebrowiec - to niewielka paproć zimozielona osiągająca wysokość ok. 40 centymetrów. Cechą charakterystyczną tej paproci są niezwykle dekoracyjne liście – liście asymilacyjne i liście zarodnionośne.
Pióropusznik strusi - to niezwykle dekoracyjna i dość wysoka paproć uprawnia w naszych ogrodach. Liście długie, lancetowate o silnie zielonej i intensywnej barwie zamierają na zimę. Roślina lubi wilgotne, dość mocno ocienione stanowiska, najlepiej pod gęstymi drzewami. Doskonała roślina okrywowa, do uprawy w dość dużych ogrodach, jako roślina do obsadzania oczek wodnych. Uwaga roślina silnie wyjaławia glebę i nie należy jej uprawiać w otoczeniu roślin o słabym systemie korzeniowym.
Paproć ogrodowa w doniczce
Długosz królewski - jest paprocią o ciekawym pokroju i bardzo ozdobnych liściach. Roślina osiąga wysokość do jednego metra. Liście wysokie, lancetowate wyrastają wczesną wiosną. Kolor liści zmienia się wraz ze wzrostem rośliny od jasnozielonego do żółtego. Paproć ta wymaga dużej wilgotności podłoża, nie ma specjalnych wymagań co do stanowiska. Doskonała roślina do obsadzania oczek wodnych oraz jako roślina okrywowa.
Paprotnik szczecinkozębny - jest niezwykle dekoracyjną paprocią uprawianą w otoczeniudrzew liściastych. Liście osiągają wysokość do 60 centymetrów i są zimozielone. Doskonała roślina do uprawy na rabatach, jako roślina okrywowa, do ogrodów skalnych oraz ogrodów w stylu japońskim.
Przedstawione gatunki są niezwykle ciekawą propozycją do naszych ogrodów. Pamiętajmy jednak aby usuwać stare, ubiegłoroczne liście dopiero na wiosnę, gdyż liście są ważną ochroną przed mrozem, a oszronione, zaschnięte liście dodają zimą uroku naszym ogrodom. Niskie gatunki doskonale nadają się do ogródków skalnych oraz do uprawy na murach i w szczelinach ogrodowych. Najciekawsze odmiany do obsadzania murów to zanokcica ciemnazanokcica murowazanokcica zielona oraz paprotnica.

Płoty i ogrodzenia


Ogrodzenia mogą być wykonane z przeróżnych materiałów. Od twojego wyboru zależy, czy ogrodzenie będzie pasować do domu, czy będzie skutecznie odgradzać od otoczenia, czy jedynie wyznaczać granice działki. Inny efekt uzyskasz, gdy wybierzesz ogrodzenie pełne, jeszcze inny - gdy siatki ogrodzeniowe i przęsła. Porównujemy m.in. ogrodzenia drewniane, kamienne i ogrodzenia metalowe.

Ogrodzenia pełne czy przęsła?
Najpierw zadaj sobie kilka pytań. Czyogrodzenie ma zdecydowanie oddzielać działkę od sąsiednich posesji? Jakie materiały wykończeniowe będą pasować do domu? Ile pieniędzy możesz przeznaczyć na budowę ogrodzenia? Czy ogrodzenie będzie budować firma, czy wykonasz je samodzielnie? Czy zależy ci na szybkiej budowie ogrodzenia?
Ogrodzenia pełne:
  • Zapewniają ciszę i spokój na działce, osłaniają teren przed silnymi wiatrami
  • Ogrodzenia mogą być zbudowane z różnych materiałów, np. cegieł klinkierowych, silikatowych, rozbiórkowych, bloczków betonowych czy pustaków zasypowych
  • Mur można wykończyć różnymi materiałami wykończeniowymi: tynkiem i farbą, płytkami klinkierowymi, silikatowymi, kamiennymi lub betonowymi
  • Na ogrodzenia potrzeba dużo materiałów, co zwiększa ich koszt
  • Mogą sprawiać wrażenie zbyt masywnych (nie nadają się zatem do grodzenia małych działek)
Ogrodzenia z przęsłami
  • Przęsła nie zasłonią całkowicie działki, dzięki czemu będziesz widział, co dzieje się na zewnątrz
  • Ogrodzenia z przęsłami łatwo dopasować do stylu domu
  • Potrzeba na nie mniej materiałów
  • Słupki i podmurówka mogą być wybudowane z takich samych materiałów jak ogrodzenia pełne – dzięki temu stworzysz efektowne połączenia, np. klinkieru z metalowymi przęsłami
  • Ogrodzenia z przęsłami dają mniejsze poczucie prywatności
Poniżej podajemy przykładowe materiały, z jakich możesz wykonać ogrodzenie:

Klinkier

Z cegieł klinkierowych można zbudować efektowne ogrodzenia. Ze względu jednak na wysoką cenę częściej wykonuje się z nich jedynie podmurówki i słupki, które łączy się z przęsłami metalowymi lub drewnianymi. Cegły klinkierowe z powodzeniem zastąpisz płytkami klinkierowymi. Wykańcza się nimi pełne ogrodzenia zbudowane, np. z bloczków silikatowych, betonu komórkowego czy pustaków. Ogrodzenia klinkierowe są solidne i odporne na działanie mrozu. Cegły klinkierowe mają wiele wzorów i kolorów – łatwo je dopasować do stylu domu. Minusem ogrodzenia klinkierowego są pojawiające się wykwity. Dlatego do murowania i spoinowania trzeba użyć zapraw przeznaczonych do klinkieru. Budowę ogrodzenia lepiej powierzyć fachowcom.

Cegły rozbiórkowe

Cegły rozbiórkowe to dobry pomysł na ogrodzenie, pod warunkiem, że są w dobrym stanie. Ogrodzenie powinno grodzić dużą działkę, bo w przeciwnym razie będzie wyglądało zbyt masywnie. Jeżeli decydujesz się na ten materiał, pamiętaj, że wymaga on impregnacji. Cegły rozbiórkowe trzeba pomalować preparatem hydrofobowym. Zapobiegnie to nasiąkaniu wodą i brudzeniu się cegły.

Metal

Ogrodzenia metalowe łatwo dopasować do domu, są trwałe i stosunkowo niedrogie. Wyjątek cenowy stanowią ogrodzenia kute przygotowywane w zakładach kowalskich. To ogrodzenia, które mają ozdobny wygląd, często z ornamentami. Wykonuje się je na indywidualne zamówienie lub według projektu z katalogu. Takie ogrodzenia są zabezpieczone przed korozją. Taniej ogrodzenia metalowe kupisz w supermarketach i hipermarketach budowlanych. Co roku pojawiają się nowe modele gotowych przęseł, furtek i bram. Produkuje się je ze stali lub aluminium, fabrycznie zabezpieczonych przed korozją. Budowa ogrodzenia jest szybka, a najwięcej czasu zajmuje wykonanie betonowych fundamentów i podmurówek. Jeśli zależy ci na czasie, skorzystaj z elementów prefabrykowanych. Najtańszym ogrodzeniem metalowym jest łatwa w montażu siatka ogrodzeniowa: pleciona lub zgrzewana. Siatka pleciona wykonana jest z grubszego drutu (2,8 – 3,1 mm) i ma oczka kwadratowe. Może mieć wysokość od 2 do 2,5 m. Siatka zgrzewana jest cieńsza i niższa od plecionej, ale bardziej odporna na odkształcenia i sztywna. Jej maksymalna wysokość to 2 m. Oba rodzaje siatki sprzedawane są w rolkach.

Drewno

Pierwsza decyzja to wybór drewna na ogrodzenie. Spośród gatunków liściastych trwałe są dąb, jesion i akacja. Do najbardziej podatnych na niszczenie należą lipa, wierzba, brzoza czy topola. Jeśli chodzi o gatunki iglaste, wytrzymały jest modrzew. Cena jego jest jednak wysoka. Tańsze, ale i trochę mniej wytrzymałe, są świerk oraz sosna i to właśnie z nich najczęściej są robione ogrodzenia drewniane. Ogrodzenia drewniane mogą być zarówno ażurowe, jak i prawie pozbawione prześwitów. Możesz wybrać np. prosty płot składający się z kilku długich poziomych desek i niewysokich słupków, jak i solidne przęsła wykonane z gęsto połączonych desek lub żerdzi. Ogrodzenia drewniane są naturalne i ładnie współgrają z otoczeniem domu. Można je wielokrotnie odnawiać i zmieniać kolor drewna. Słabo zabezpieczone są narażone na niszczenie, ataki grzybów, pleśni i owadów.

Kamień

Ogrodzenia kamienne, w szczególności pełne, wyglądają masywnie i raczej nie nadają się do grodzenia małej działki. Zwykle ogrodzenia kamienne mają więc dekoracyjne otwory lub występują w towarzystwie drewnianych albo metalowych przęseł. Jeśli chodzi o materiały do budowy ogrodzenia, to właściwie nie ma ograniczeń. Niektóre rodzaje kamienia, takie jak np. piaskowiec i wapień, są łatwiejsze w obróbce. Trudniejsze pod tym względem są granit, bazalt, porfir czy kwarcyt. Te kamienie są jednak wytrzymalsze. Ciekawy efekt uzyskasz, wykorzystując do budowy ogrodzenia kamień polny. Ogrodzenia kamienne są niezwykle efektowne, a przy tym trwale, dobrze odgradzają dom od otoczenia. Minusem jest cena i długi czas budowy ogrodzenia. Dobra wiadomość może być taka, że ogrodzenia kamienne nie muszą być murowane. Kamienie możesz umieścić również w specjalnych stelażach z prętów i siatki (gabionach). Pojedyncze stelaże ustawia się w dowolny sposób: obok siebie, jeden na drugim, prostopadle

Grile



Grill gazowy

Grill gazowy charakteryzuje się możliwością szybkiego osiągnięcia wysokiej temperatury a następnie łatwością w jej utrzymaniu. Popularne w Polsce grill węglowe są ostatnio coraz częściej zastępowane przez grill gazowe ( szeroko rozpowszechnione są zwłaszcza w USA). Główną zaletą grillowania na gazie jeszcze oszczędność czasu i włożonej pracy, którą można zamiast na pilnowanie ognia przeznaczyć na rozmowę 

Grill węglowy

Grill węglowy używa węgla drzewnego lub brykietów. Węgiel przy spalaniu zamienia się w żar tworzący ciepło niezbędne do przygotowania żywności. Użytkownicy grillów węglowych są podzieleni w kwestii tego co jest najlepsze do grilla. Istnieje mnóstwo rodzajów grillów węglowych: kwadratowe, prostokątne, okrągłe z przykrywką lub bez. Do najpopularniejszych rodzajów należą: – Grill typu “kosz” 

Grill elektryczny

Jeśli zastanawiasz się jaki grill elektryczny do użytku domowego wybrać, trafiłeś na właściwą stronę. Znajdziesz tu omówienie najlepszych rodzajów grilli elektrycznych, na których będziesz mógł przyrządzić swoje ulubione potrawy przez cały rok a nie tylko w sezonie. Obecnie ten sposób grillowania jest coraz popularniejszy. Głównie dlatego, że ludzie szukają łatwiejszych i szybszych metod wykonywania pewnych