piątek, 11 listopada 2011

sadzenie iglaków w ogródku

Iglaki, czyli rośliny iglaste są obecnie bardzo popularnymi roślinami, rosną, choćby pojedynczo, niemal w każdym ogrodzie. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać wybieramy najbardziej odpowiedni gatunek oraz ilość krzewów.
Iglaki rosną dookoła nas: w parkach, ogrodach, na skwerkach a nawet na tarasach i balkonach. Dzięki swoim oryginalnym kształtom i ciekawej barwie przyciągają uwagę.
Wśród iglaków występuje wiele odmian, które różnią się między sobą wielkością, pokrojem, strukturą, ubarwieniem oraz zmiennością sezonową są roślinami, które wyglądają doskonale rosnąć w pojedynczych egzemplarzach, jak i w grupie. Są wdzięcznym materiałem na żywopłot.
Lubią cięcia, dlatego można je formować, w zależności od potrzeb i upodobań i uzyskiwać wyszukane kształty. Co najważniejsze większość z nich pozostaje zielona przez cały rok.
Sadzenie iglaków najlepiej wykonać w dwóch terminach w ciągu roku: na przełomie marca i kwietnia lub sierpnia i września, przy czym w drugim terminie powinno się wysadzać krzewy bardziej odporne na mrozy.
Nie bez znaczenia jest tu także miejsce. Odmiany bardziej wrażliwe należy sadzić w miejscach osłoniętych przez budynki czy inne drzewa.
Należy je sadzić z ziemią, która znajduje się w donicy do dołka 2-3 razy większego od bryły korzeniowej. Te należy przysypać ziemią.
Krzewów iglastych nie można sadzić zbyt głęboko, najbardziej optymalna jest głębokość z donicy, w której roślina została zakupiona.
Pielęgnacja iglaków polega na podlewaniu ich w czasie suszy, usuwaniu chwastów, zbędnych pędów a także na ochronie przed szkodnikami i chorobami. By woda miała większe możliwości gromadzenia się, wokół iglaka można wykonać zagłębienie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz