niedziela, 20 listopada 2011

Skalniaki ogrodowe


Skalniaki ogrodowe

Wielu z nas planując swoje ogrody, zaczyna od wybrania pięknych niezwykle ozdobnych i dużych roślin, których kwiaty zajmują większą część terenu. Jednak szukając urozmaicenia, a także chcąc zaskoczyć wszystkich znajomych i odwiedzających, warto jest zastanowić się też nad mniejszymi roślinami, jak również elementami martwej natury, czyli głazami, kamieniami i piaskowcami. Wszystkie te dodatki składając w jedną całość, tworzą cudowne kompozycje zwane skalniakami ogrodowymi. Taki skalniak ma wiele zalet, o których wielu z nas nawet się nie domyślało.
Przede wszystkim skalniaki to fragment górskiego krajobrazu wkomponowany w całość naszego ogrodu. Dzięki temu możemy odbiec od zwykłych kompozycji kwiatowych, spotykanych w większości ogrodów i zaskoczyć wszystkich sąsiadów oryginalnością naszego wyboru. Niektóre górskie rośliny w połączeniu z elementami kamiennymi tworzą kompozycje, których nie zastąpią nawet najpiękniej kwitnące kwiaty. Jednocześnie cały czas mamy świadomość, że tworzony przez nas skalniak, jest fragmentem natury, a nie regularnie obsianą grządką, gdzie kwiaty tracą swój wrodzony urok.
Drugim argumentem przemawiającym za tworzeniem takich kompozycji, jest dowolność miejsca, w którym chcemy go stworzyć. Obojętnie, czy nasz skalniak będzie zwrócony ku północnej, południowej, czy każdej innej stronie, zawsze znajdziemy wśród roślin skalnych takie, którym dane warunki odpowiadają. Oczywiście najlepsza pod względem warunków jest strona wschodnia, gdzie uprawiać można wszystkie najtrudniejsze gatunki, jednak nawet od strony południowej, gdzie daje znać o sobie palące słońce, możemy trzymać rojniki, floksy skalne, czy rozchodniki.

Skalniak ogrodowy jest również dobrym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, które nie mają zbyt dużo czasu na zabawy w ogrodzie oraz pielęgnowanie swoich kwiatów. Spora część z roślin skalnych, są to rośliny odporne na złe warunki i mało wymagające. Nie jest straszna im przejściowa susza lub wahania temperatury. Wystarczy, że co jakiś czas pozbędziemy się chwastów, które są bardzo ekspansywne, niszczą nasze rośliny podkradając im wodę i substancje odżywcze, a także brzydko wyglądają w naszym ogrodzie. Różnorodność gatunków skalnych, z pewnością pozwoli na to, by każdy, nawet ten co może przeznaczyć tylko kilkanaście minut dziennie na doglądanie swojego ogrodu, mógł wybrać odmiany o interesującym wyglądzie.
skalniak ogrodowy
Rośliny do ogrodów skalnych i na skalniaki nie są co prawda tak atrakcyjne i ozdobne, jak chociażby wielkie i obficie kwitnące krzewy różaneczników, czy innych popularnych roślin ogrodowych, jednak mają w sobie „to coś”. Ich główne piękno nie tkwi w kwiatach, które przeważnie są drobne i trzeba się wysilić, by je dostrzec, lecz w całościowej kompozycji. Przepiękna zieleń liści oraz łodyżek, skomponowana z głazami, kamieniami, czy łupkami skalnymi, sprawiają, iż nadaje to pewnej elegancji, dostojności ogrodowi, a bardzo często wprowadzają też poczucie spokoju oraz obcowania z naturą. Jeżeli jednak tęsknimy za kwiatami, zawsze możemy do naszego skalniaka wkomponować kilka tulipanów botanicznych, mniejszych odmianszachownic, czy też krokusów, które na wiosnę będą nas cieszyły swoim kwitnieniem.
Wspaniałymi elementami, które dobrze komponują się ze skalniakami ogrodowymi, są również oczka wodne, strumienie, potoki i inne wodne dodatki. Dzięki nim możemy jeszcze lepiej oddać naturę, do której dążymy w komponowaniu naszego ogrodu, a czasami wręcz sprawić, że przekraczając furtkę naszego ogrodu, mamy wrażenie, jakbyśmy przez chwilę znajdowali się na dziewiczych, górskich terenach.
Skalniak ogrodowy to element, który może przełamać monotonię w naszym ogrodzie. Dlatego też zawsze warto jest się zastanowić, czy nie powinniśmy umieścić go gdzieś pomiędzy, rabatą kwiatów letnich, a skupiskiem iglaków, na tle których wspaniale się prezentują

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz