Opisy drzew iglastych
Larix decidua - modrzew pospolity (modrzew europejski)
Opis: Drzewo nagozalążkowe dorastające do 50 m wysokości. Rośnie szybko. Konary ułożone są prawie poziomo i tworzą "drabinkę". Pędy są zróżnicowane na długo- i krótkopędy. Pędy ozdobne są także zimą w stanie bezlistnym, dzięki wypukłym, kulistym krótkopędom oraz żółtemu zabarwieniu. Igły są sezonowe (opadają na zimę), miękkie, wyrastające w pęczkach wokół krótkopędu. Igły są ozdobne zarówno wiosną (jasnozielone) jak i jesienią, gdy przebarwiają się pięknie na żółto. Kwiaty są jednopienne, rozdzielnopłciowe. Szyszki drobne, sterczące do góry.
Występowanie: Środkowa i zachodnia Europa, w Polsce rośnie dziko w górach.
Wymagania: Gatunek światłolubny, dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych oraz przeciętnych glebach (najlepiej świeżych i żyznych, nie znosi gleb wilgotnych i gliniastych). Jest odporny na zanieczyszczone i suche powietrze w miastach oraz mrozy.
Zastosowanie: Doskonale nadaje się na strzyżone żywopłoty(dobrze znosi cięcie, szybko rośnie). Jest sadzony w nasadzeniach krajobrazowych, w parkach i zieleni miejskiej. Nagie pędy nadają się do suchych kompozycji. Szczególnie ładnie prezentuje się wiosną i jesienią.
Drzewa lub rzadko krzewy żywiczne, niektóre gatunki dorastają nawet do 70 metrów. Pędy są zróżnicowane na długo- i krótkopędy. Igły zebrane w pęczki na krótkopędach po 2, 3 lub 5 (bardzo rzadko 1 lub 7). Igły są stosunkowo długie (w porównaniu z innymi rodzajami drzew iglastych). Sosny są jednopienne, kwiaty są rozdzielnopłciowe, żeńskie w szyszeczkowatych kwiatostanach, a męskie żółte wydłużone. Szyszki zwisające lub odstające, bardziej zdrewniałe niż u innych iglastych, łuski zakończone są charakterystyczną romboidalną tarczką z niewielkim zgrubieniem. Wielkość szyszek i ich kształt uzależnione są od gatunku sosny. Szyszki opadają w całości, tylko u niektórych gatunków rozpadają się.
Sosny należą do drzew dobrze znoszących suche piaszczyste gleby, zanieczyszczone i suche powietrze oraz niskie temperatury. Zdecydowanie lepiej rosną w miejscach dobrzenasłonecznionych, tylko niektóre gatunki tolerują lekkie boczne ocienienie. Wiele sosen doskonale spełnia rolę gatunków pionierskich, dobrze też sprawdzają się w niesprzyjających innym iglakom warunkach miejskich.
SOSNY 2-IGIELNE
Pinus silvestris - sosna pospolita
Opis: Drzewo dorastające do 40 m wysokości. Korona bardzo zmienna w zależności od środowiska, wktórym rośnie - w zwartym drzewostanie pień jest długi i strzelisty, natomiast w miejscach odsłoniętych stosunkowo krótki, a korona nisko osadzona i gęsta, bardzo malownicza i dekoracyjna. Kora ceglastoczerwona, cienka i łuszcząca się. Igły zebrane po 2 w pęczku, długości 3-8 cm. Szyszki są bardzo zmienne, najczęściej o zaokrąglonym kształcie.
Występowanie: Rośnie dziko w Europie i Azji. W Polsce stanowi główny gatunek lasotwórczy, szczególnie na nizinach Polski.
Wymagania: Patrz: opis rodzaju. Jest jedną z najmniej wymagających sosen, pełni rolę gatunku pionierskiego.
Zastosowanie: Patrz: opis rodzaju.
Pinus nigra - sosna czarna
Opis: Drzewo dorastające do 30m. Charakteryzuje się gęstą koroną,ciemną korą i ciemnozielonymi, sztywnymi i stosunkowo długimi (10-15 cm) igłami. Szyszki są duże, prawie czarne, z jasnymi tarczkami.
Występowanie: Rośnie dziko w górach byłej Jugosławii oraz w Austrii. W Polsce nie występuje w stanie dzikim.
Wymagania: Jest to gatunek sosny idealny do zadrzewień miejskich. Ma bardzo małe wymagania glebowe, dobrze rośnie nawet na zupełnie suchych i jałowych glebach (podobnie jak P. silvestris). Jest również odporna na zanieczyszczenie powietrza oraz na działanie silnych wiatrów.
Zastosowanie: Ze względu na niewielkie wymagania siedliskowe i odporność na warunki miejskie można ją z powodzeniem sadzić w miejskich parkach i zieleńcach. Dodatkowym atutem tego gatunku sosny jest stosunkowo wolny wzrost.
Pinus banksiana - sosna Banksa
Opis: Drzewo dorastające najwyżej do 25 m. Rośnie wolno i ma bardzo"zabiedzony" wygląd. Jej pnie i gałęzie są najczęściej powykrzywiane i cienkie, sprawiają wrażenie schorowanych i skarłowaciałych. Korony są nieregularne ibrzydkie. Igły są krótkie (2-4 cm), również powykręcane. Szyszki otwierają się przez kilka lat , są małe i krzywe. Gatunek krótkowieczny.
Występowanie: Rośnie dziko w Kanadzie i USA. W Polsce można tę sosnę spotkać w lasach, ale są to okazy sztucznie sadzone.
Wymagania: Jest to gatunek o bardzo małych wymaganiach siedliskowych, rośnie na najgorszych nawet glebach.
Zastosowanie: Gatunek wybitnie pionierski, często stosowany jako przedplon. Nie ma żadnego znaczenia jako roślina ozdobna.
Pinus mugo var. mughus - sosna kosodrzewina (kosówka)
Opis: Krzew tworzący silnie rozrastające się zarośla. Rośnie szybko. Igły długości 3-8 cm są gęsto osadzone na giętkich pędach. Szyszki są niewielkie, ciemnobrązowe z popielatymi tarczkami i ostrym wyrostkiem.
Występowanie: Góry Europy - Alpy, Karpaty, Bałkany. Tworzy tzw. piętro kosówki (wys. od 1300mnpm) Rośnie także dziko w Polsce, głównie w Tatrach i na Babiej Górze. Podlega ochronie gatunkowej.
Wymagania: Gatunek o bardzo małych wymaganiach siedliskowych. Doskonale rośnie nawet na piaskach (np. wydmy nadmorskie)
Zastosowanie: Świetnie nadaje się do większych ogrodów skalnych (w małych szybko staje się zbyt ekspansywna). Ma ogromne znaczenie ekologiczne w górach - powstrzymuje lawiny i zapobiega erozji gleb, nad morzem stosowana do zadrzewiania wydm.
SOSNY 5-IGIELNE
Pinus cembra - sosna limba
Opis: Drzewo dorastające do 25 m wysokości. Rośnie wolno. Ma piękne gęste korony, na okazach wolno rosnących gałęzie utrzymują się nawet przysamej ziemi. Młode pędy żółto owłosione. Igły długości 5-12 cm. Szyszki są jajowate, młode fioletowe, najczęściej rozpadają się po dojrzeniu. Nasiona nie mają skrzydełek, sąjadalne.
Występowanie: Góry Europy, głównie Alpy i Karpaty. Rośnie także dziko w Polsce - jedyne stanowiska znajdują się w Tatrach. Jest objęta całkowitą ochroną gatunkową.
Wymagania: Lubi gleby przepuszczalne i świeże oraz wilgotne powietrze, ale nieźle znosi warunki miejskie, w tym zanieczyszczone powietrze.
Zastosowanie: Dawniej częściej stosowana w dworskich parkach, obecnie rzadko stosowana ze względu na problemy ze zdobyciem materiału nasadzeniowego.
Pinus strobus - sosna wejmutka, sosna Weymoutha
Opis: Drzewo dorastające do 50 m wysokości. Szybko rośnie. Charakteryzuje sięlekką, zwiewną koroną i cienkimi pędami. Igły bardzo cienkie i miękkie (do 10 cm). Bardzo charakterystyczne są wydłużone i lekko wygięte szyszki z bardzo delikatnymi tarczkami.
Występowanie: Rośnie dziko w USA i Kanadzie gdzie tworzy lasy wejmutkowe.
Wymagania: Jest gatunkiem sosny o nieco większych wymaganiach. Najlepiej rośnie na glebach świeżych, lekko wilgotnych i w wilgotnym powietrzu. Nie znosi suszy. Dobrze natomiast radzi sobie w rejonach przemysłowych. Jest także odporna na mróz.
Zastosowanie: Jedna z najpiękniejszych sosen, chętnie sadzona jako ciekawostka.
SOSNY 3-IGIELNE
Pinus rigida - sosna smołowa
Opis: Niezbyt wysokie drzewo dorastające do 20 m wysokości. Na pniu i konarach tworzy bardzo charakterystyczne pęczki pędów odroślowych. Igły długości do 14 cm, opadają już po 2 latach, często są żółto zielone. Szyszki jajowate, bardzo symetryczne, z wyraźniekolczastymiwyrostkami na piramidkach. Szyszki są tak mocno przytwierdzone do gałęzi, że odrywa się je z kawałkiem drewna.
Występowanie: Pochodzi z Ameryki Północnej.
Wymagania: Jest bardzo odporna na warunki środowiskowe - podobnie jak P. banksiana.
Zastosowanie: Niewielkie zastosowanie w terenach zieleni ze względu na niezbyt ładny wygląd - patrz P. banksiana.
Pinus ponderosa - sosna żółta
Opis:
Występowanie:
Wymagania:
Zastosowanie:
Picea abies - świerk pospolity
Opis:
Występowanie:
Wymagania:
Zastosowanie:
Picea glauca - świerk biały
Opis:
Występowanie:
Wymagania:
Zastosowanie:
Picea omorika - świerk serbski
Opis:
Występowanie:
Wymagania:
Zastosowanie:
Opis:
Występowanie:
Wymagania:
Zastosowanie:
Abies alba - jodła pospolita
Opis:
Występowanie:
Wymagania:
Zastosowanie:
Abies concolor - jodła kalifornijska (jodła jednobarwna)
Opis:
Występowanie:
Wymagania:
Zastosowanie:
Abies nordmanniana - jodła kaukaska
Opis:
Występowanie:
Wymagania:
Zastosowanie:
Abies koreana - jodła koreańska
Opis:
Występowanie:
Wymagania:
Zastosowanie:
Pseudotsuga menziesii - jedlica Douglasa (daglezja)
Opis:
Występowanie:
Wymagania:
Zastosowanie:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz