środa, 16 listopada 2011

Datury


Informacje ogólne

Opis: Datury inaczej zwane bieluniami, należą do rodziny psiankowatych. Jest to roślina silnie rosnąca, dorastająca w zależności od odmiany od 2 do 4-5 m, a nawet do kilkunastu metrów. Cechą charakterystyczną dla większości tych roślin są duże kwiaty kształtu lejkowatego, trąbkowatorurkowatego, pojedyncze lub pełne, które datura dostaje po drugim rozwidleniu pędów. Bielunie jednoroczne mają kwiaty mniejsze od 15 do 20 cm, skierowane pionowo w górę. Natomiast wieloletnie mają kwiaty do 50 cm długości, pochylone lub zwisające. Są to rośliny powtarzające kwitnienie, a przy każdym z kwitnień obsypane są kilkadziesięcioma kwiatami. Liście datur są duże, jajowate, ciemnozielone. Są one trujące i niewolno spożywać żadnej części rośliny!
Pochodzenie: Pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej, Azji południowej i Afryki.
Okres kwitnienia: Kwitnie od lipca do października.
Wymagania: Wymaga stanowiska słonecznego i lekko zacienionego, osłoniętego od wiatru. Nadmierna nasłonecznienie może skrócić okres kwitnienia. Datury lubią glebę próchniczną, zasobną w składniki pokarmowe, przepuszczalną i szybko nagrzewającą się. Spód donicy dobrze jest wyłożyć 2 do 5 centymetrową warstwą drenażową żwiru gruboziarnistego lub keramzytu w celu dostarczenia dostatecznej ilości powietrza korzeniom rośliny i zapobiegnięcia zalegania w nich wody.

Pielęgnacja

W okresie lata roślin nie można przetrzymywać w domu. Można wysadzać je do gruntu, zarówno z doniczką jak i bez. Niektórzy w takich przypadkach stosują kosz plastikowy.
Przesadzanie. W ciągu roku rośliny młode należy przesadzać kilkakrotnie, za każdym razem do większej doniczki. Najlepiej przesadzać wtedy, gdy bryła ziemi jest dobrze przerośnięta przez system korzeniowy albo, kiedy liście zaczną zmieniać kolor z intensywnej zieleni na jasnozielony. Datury, które były często przesadzane i prawidłowo nawożone mogą osiągać w ciągu roku od 1,5 do 2 m wysokości i wydawać wiele kwiatów.
Rośliny te mają bardzo bogate ulistnienie, przez co w czasie upałów tracą dużo wody. Wyrośnięta 2-3 letnia roślina potrzebuje dziennie 10-15 litrów wody. Bielunie lubią stałą wilgoć, ale nie powinny stać w wodzie. Najlepiej podlewać roślinę kilka razy dziennie, wodą ostaną o temperaturze otoczenia i nie zraszać, bo może to doprowadzić do gnicia kwiatów i liści. Na brak wody darura reaguje gwałtownym więdnięciem.
Przycinanie. Datur wieloletnich nie należy ciąć w pierwszym roku uprawy, ponieważ osiągają wzrost zaledwie 60-100 cm. W kolejnych latach rośliny te trzeba przycinać raz lub dwa razy w roku. Pierwszy raz późną jesienią, gdy wchodzą w okres uśpienia, w celu przygotowania ich do zimowania. Pędy należy skrócić o 1/4- 1/3 długości. Drugi raz, czyli wczesną wiosną w momencie wypuszczania młodych listków, robimy tzw. cięcie korekcyjne. Wtedy widać, które pędy są zdrowe, a które uschły lub zgniły. Należy je wtedy uciąć do zdrowego miejsca.
Nawożenie. Datura jest rośliną wymagającą intensywnego nawożenia. Młode bielunie wystarczy posadzić w podłożu uniwersalnym czy w ziemi kompostowej i aż do przesadzenia nie trzeba ich nawozić. Starsze okazy trzeba obficie nawozić, zwłaszcza w okresie pełnej wegetacji. Można do tego zastosować roztwór Florowitu z wodą do podlewania dając 50 ml roztworu na 10 l wody. Można także zastosować do podłoża nawozy wolno rozkładające się w glebie jak Azofoska czy Osmocote w celu zabezpieczenia rośliny na dłuższy okres czasu.
Począwszy od maja rozpoczynamy nawożenie. Pojawienie się odbarwień liści jest objawem braku nawozu. Od sierpnia należy ograniczyć nawóz, a od września zaprzestajemy go zupełnie, aby rośliny mogły wejść w okres spoczynku.
Zimowanie. Datury do zimowych kwater należy przenieść tuż przed przymrozkami. W jasnym pomieszczeniu przez jakiś czas będą jeszcze kwitły, wówczas trzeba ograniczyć podlewanie. W listopadzie należy przyciąć wierzchołki i przenieść do chłodniejszego pomieszczenia. Rośliny rosnące w gruncie wykopujemy i przycinamy im końce korzeni oraz gałęzi. Karpę sadzimy w dużym pojemniku i obsypujemy torfem.
Jeżeli datury będą zimować w temperaturze 5-8oC to może to być pomieszczenie ciemne. Jeśli temperatura jest troszeczkę wyższa musi to być pomieszczenie widne. Kiedy datury zimują w temperaturze powyżej 10oC, słabiej kwitną. Od czasu do czasu należy roślinę podlać.
Wiosna. Zwykle w marcu kończy się spoczynek. Wówczas rośliny trzeba wynieść do jasnych i chłodnych pomieszczeń, przesadzić do większych donic, skrócić i rozpocząć regularne podlewanie. Po około 3-4 tygodniach rośliny zasilamy nawozem do roślin o ozdobnych liściach z uwagi na pobudzający wzrost azot. W maju datyry przynajmniej przez tydzień hartujemy i po minięciu obawy przymrozków pozostawiamy na wolnym powietrzu.
Zastosowanie: Roślina dobrze prezentuje się na tarasach, balkonach i ogrodach.

Szkodniki żerujące na daturach

Datura może być opanowana przez mszyce i przędziorki, co możemy stwierdzić odlądając spodnią stronę liści. Na małych roślinach szkodniki można usunąć mechanicznie, szczotką bądź pędzlem. Można także zastosować przemywanie wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Duże rośliny opryskujemy środkami chemicznymi takimi jak Danitol, Karate, Decis czy Torque.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz